Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

TESTIMINE

 TAGASI COVID-19 LEHELE »

Kuidas, keda ja miks testitakse koroonaviiruse suhtes?

Perearsti kaudu suunatakse tasuta testimisele kõik riskirühma kuuluvad ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitega patsiendid (sh ka nimistusse mitte kuuluvad riskirühma patsiendid). Kuulud riskirühma, kui:

 • oled üle 60-aastane;
 • sul on üks või mitu allolevatest haigusseisunditest:

● organtransplanteeritud patsiendid;
● luuüdi transplanteeritud patsiendid, mis on teostatud kuni 2 aastat tagasi (alates 2019st aastast);
● raske immuunsüsteemi häire (pärilik immuunpuudulikkus, väikese rakkude arvuga HIV viiruse põdejad, põrnata patsiendid);
● lümfoid- ja vereloomekoe pahaloomulised kasvajad, mis on diagnoositud kuni 5 aastat tagasi (alates 2017st aastast);
● aktiivse vähiravi patsient;
● muud pahaloomulised kasvajad, mis on diagnoositud kuni 1 aasta tagasi (alates 2020st aastast);
● tsüstiline fibroos;
● neerupuudulikkus*;

● kesknärvisüsteemi demüeliniseerivad haigused;
● meuroloogiline haigus või seisund, mis mõjutab hingamist (nagu näiteks insult, hulgiskleroos, Parkinsoni tõbi, tserebraalparalüüs);
● dementsus;
● parkinsoni tõbi;
● polüskleroos;
● amüotroofiline lateraalskleroos;
● psühhoos;
● insult viimase aasta jooksul;
● insuldi jääknähud;
● hematoloogilised, reumatoloogilised, gastroenteroloogilised, neuroloogilised haiged, kes on saanud viimase 5 aasta jooksul immuunsupresseerivat ravi;

● raske krooniline maksahaigus;
● diabeet;
● krooniline bronhiit, KOK, emfüseem;
● püsiravi vajav astma;
● raske astma (suukaudne kortikosteroidravi viimase viie aasta jooksul, bioloogiline ravi, anamneesis astmaatiline seisund);
● raske krooniline kopsuhaigus;
● rasvumus;
● bronhiektaasiatõbi;
● kardioloogilised haigused Raske südamehaigus (nagu näiteks südamepuudulikkus, koronaarhaigus);
● neerupealiste puudulikkus;
● downi sündroom;
● uneapnoe.

 • Testimisele on eelistatult soovituslik saabuda isikliku sõiduautoga. Viiruse potentsiaalsed kandjad peaksid vältima ühistransporti ja taksot. Vajadusel võib tulla proovi andma ka jalgsi. Lisainfot testimise kohta leiab veebiehelt koroonatestimine.ee

 • Patsientide testimine enne eriarstiabi uuringuid, protseduure, operatsioone, hambaravi jne korraldatakse vajadusel patsienti vastu võtva tervishoiuasutuse poolt.

 • Enne hoolekandeasutusse ja õendushaiglasse suunamist saadetakse perearsti kaudu testimisele kõik sümptomiteta isikud. Kliendid, kes liiguvad ühest hoolekandeasutusest teise, suunatakse testimisele Terviseameti regionaalosakondade kaudu. 

 • Ülemiste hingamisteede viirushaiguste sümptomitega hoolekandeasutuse kliendid suunatakse testimisele kas perearsti või Terviseameti regionaalosakonna kaudu.

 • Hoolekandeasutuste töötajad sh praktikandid ja vabatahtlikud suunatakse enne tööle asumist testimisele Terviseameti regionaalosakondade poolt. Respiratoorsete sümptomitega hoolekandeasutuste töötajad saavad testimisele minna nii perearsti suunamisel kui ka Terviseameti kaudu.

 • Epidemioloogilistel näidustustel korraldavad Terviseameti regionaalosakonnad vajadusel laustestimisi hoolekandeasutustes, ühiselamutes, varjupaikades, töökollektiivides jne.

Sümptomite tekkimine ja testimine

 • Kui Sul on avaldunud sümptomid, mis omikron-tüve puhul avalduvad reeglina ca 3 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist, siis püsi kodus ja helista oma perearstile või perearstinõuandeliinile 1220! Perearst hindab testimise vajalikkust ja annab tervisenõu.

 • Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta elektroonse tellimuse laborisse ning sealt helistatakse Sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Jää kõnet ootama või broneeri endale ise aeg e-registratuuri kaudu. Täpsem info allpool » 
  Testimine toimub ka nädalavahetustel ja riiklikel pühadel.

 • Võta kaasa isikut tõendav dokument ja mine õigeks ajaks kokkulepitud kohta! Ninaneelu proovi saab anda vaid elektroonse saatekirja saanud inimene kokkulepitud ajal ja kohas isikut tõendava dokumendi alusel. Ilma nendeta ei ole mõtet kohale tulla. Testima tasub tulla üksi.

 • Oota vastust! 
  Positiivse proovi andnud inimestele antakse sellest teada kahe tööpäeva jooksul, vastused kantakse ka digilugu.ee keskkonda. Negatiivse proovi korral sisestatakse analüüsi vastus inimese digilugu.ee lehele, sest kõiki inimesi teavitada ei jõuta. 

 • Kui Sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus ja järgi perearsti antud soovitusi! Tervise halvenemise korral võta perearstiga uuesti ühendust või kutsu kiirabi, helistades numbril 112.

 • COVID-19 haige peab püsima eneseisolatsioonis.

TESTIMISPUNKTID
Koroonaviiruse testimise proovivõtukohad leiab siit »

Perearsti saatekirja laekumisel saab endale ise
koroonaviiruse SARS-CoV-2 proovi aja panna

Selleks saadetakse peale saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saatekirjas olevale telefoninumbrile lühisõnum võimalusega kasutada e-registratuuri koos lingiga. Sõnumi saavad inimesed vanuses 18 ja enam eluaastat. Patsiendil on vajalik end e-registratuuri keskkonnas ID-kaardiga või mobiil-IDga identifitseerida. Nii saavad inimesed endale kiiresti aja broneerida ja ei pea ootama testimiskeskuse kõnet.

Teenus on vabatahtlik ja täiendav võimalus. Kõikidele, kes e-registratuuri teenust ei soovi kasutada või kelleni SMS tehnilistel põhjustel ei jõua, helistab testimiskeskus saatekirjade laekumise järjekorras. Osaline inimeste poolne e-registratuuri kaudu aja broneerimine lühendab kindlasti ka testimise kõnekeskuse kontakti võtmise aega. Vastused saavad inimesed tavapärasel kujul.

Küsimuste korral võtke ühendust testimise kõnekeskusega +372 646 4848 (E-R 9-17).

Kui kaua läheb aega koroonaviiruse testitulemuste teadasaamiseks?

Positiivse proovi andnud inimestele antakse tulemusest teada. Tulenevalt suurest töökoormusest võtab testide tegemine ja tulemustest teavitamine aega, kuid enamasti on tulemused teada kahe tööpäeva jooksul.

Negatiivse proovi korral sisestatakse analüüsi vastus inimese digilugu.ee lehele, sest kõiki inimesi teavitada ei jõuta. Digilugu.ee lehele saab siseneda kasutades ID-kaarti, Mobiil-IDd või Smart-IDd.

Kust ma saan tõendi, et olen haiguse läbipõdenud?

 • Patsiendiportaalis on olemas koroonaviiruse testimise saatekirjade vastuste dokumendid, mida on võimalik välja printida.

  Patsiendiportaalist saatekirja vastuste näidised:

 • Kui Sinu koroonaviiruse SARS‑CoV‑2 testimise analüüs on teostatud SYNLAB Eesti laboris, siis on võimalik tasuta sertifikaat genereerida TESTI mobiilirakenduse kaudu. Rakendus võimaldab vaadata koroonaviiruse testide tulemusi, jagada enda tulemust PDF formaadis ja genereerida ise vastusest sertifikaat. TESTI mobiilirakenduse saad allalaadida veebiaadressilt https://api.testi.me/install.

 • Riskirühma mitte kuuluvad patsiendid, kes soovivad endale EL COVID-19 tõendit luua, saavad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde.

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud 

Välismaalased ja ravikindlustuseta isikud peavad sümptomite korral võtma ühendust lähima perearstikeskusega, kes nõustab ning hindab testimise vajadust. Juhul, kui on kahtlus ülemiste hingamisteede viirushaigustele (palavik, kuiv köha, hingamisraskused), teenindatakse patsiente sõltumata sellest, kas ta kuulub nimistusse või ei. Tegemist on vältimatu abiga, mida peab andma iga perearst.

☎️ Tervist puudutavate küsimuste korral helista perearsti nõuandetelefonile 1220 või +372 634 6630 (saab helistada ka välismaalt). 
Liinil nõustatakse patsiente ööpäevaringselt.

PCR diagnostika usaldusväärsus SARS-CoV-2 diagnostikas

Miks on PCR diagnostika oluline?

SARS-CoV-2 RNA määramine hingamisteede materjalist reaalaja polümeraasahelreaktsiooni (PCR) meetodil on nii Maailma Tervishoiuorganisatsiooni (WHO) kui ka muude rahvusvaheliste organisatsioonide soovitustes ning kliinilises praktikas nn kuldne standard koroonaviiruse analüüsimiseks.

PCR meetod on ka teiste hingamisteede viirusinfektsioonide (nt gripp) diagnoosimiseks juba aastaid arstidel igapäevases kasutuses.

 

Kas PCR test suudab eristada nakkusohtlikke ja mittenakkusohtlikke patsiente?

PCR test võimaldab määrata ainult viiruse geneetilise materjali olemasolu, mitte selle nakatamisvõimet. Eluvõimelise viiruse olemasolu saab määrata vaid viiruse kasvatamisega rakukultuuris, kuid see on kõrge hinna ja ajamahukuse (kulub mitu nädalat) tõttu tavadiagnostikasse sobimatu.

SARS-CoV-2 PCR test ei võimalda täpset viiruse hulga määramist, kuid kaudselt saab viiruse hulka patsiendi proovimaterjalis hinnata Ct väärtuste kaudu.

 

Mis on Ct väärtus ja kuidas ta on seotud PCR testidega?

Ct (cycle threshold) on viiruse RNA paljundamistsüklite arv, millest alates loetakse konkreetse testi tulemust positiivseks. Ct väärtust aetakse segamini tsüklite arvuga, need on 2 erinevat väärtust. Madal Ct väärtus viitab viiruse suurele tasemele, mis seostub suurema nakkusohtlikkusega.

Kõrge Ct väärtus viitab viiruse madalale tasemele uuritavas materjalis, mis võib viidata:

  nakatumisfaasi algusele, kus viiruse hulk pole veel selgelt tuvastatav ja seetõttu on inimene juba potentsiaalselt nakkusohtlik;

  paranemisfaasile (infektsiooni lõpule), kus inimene on hiljuti olnud nakatunud ning tema nakkusohtlikkus võib olla juba vähenenud.

Ct väärtus ei ole vastuse osa. See kuulub testi tehniliste andmete hulka, mitte ei ole vastuse osa ega valideeritud kliiniliseks kasutamiseks.

Ct väärtused ei ole standardiseeritud ja laborites kasutatavate erinevate testidega võime saada samast proovimaterjalist erinevad väärtused.Seetõttu ei ole nende võrdlemine ja ainult selle alusel järelduste tegemine kliiniliselt põhjendatud.

Laborid ei väljasta valetõlgenduste vältimiseks Ct väärtusi. See otsus põhineb erialaseltside (ELMÜ, EIS) ja Terviseameti konsensusotsusel.

 

Kuidas kommenteerida väiteid, et enamik PCR positiivsetest on jääkpositiivsed ning pole nakkusohtlikud?

Patsiendi nakkusohtlikkus sõltub mitmest tegurist: kui suures koguses esineb viirust hingamisteedes, kui palju viirust ta eritab (kas hingab rahulikult või laulab/aevastab), kas kasutab ettevaatusabinõusid (mask, distantsi hoidmine) jne. Laboris analüüsitakse viiruse olemasolu hingamisteedes. Nagu eelpool selgitatud, siis PCR nakkusohtlikkust otseselt ei määra. Nakkusohtlikkust on püütud ligikaudselt hinnata korreleerides Ct väärtusi viiruse kultiveerimisega rakukultuuris.

Väide, et suur osa PCR positiivsetest on nn jääkpositiivsed ja pole nakkusohtlikud, võib kehtida vaid teatud piiratud patsiendigruppides (näiteks seires testides juhuslikke inimesi). Diagnostilisel eesmärkidel laborisse saadetud uuringutest on valdaval enamikul (ca 90%) väga kõrged viirusehulgad, mis viitavad nakkusohtlikusele. Vaid alla 5% juhtudest võiks oletada madalat nakkusohtlikkuse taset (kasutatud Jaafar al 2020 a uuringu andmeid ning SYNLAB Eesti proovide statistikat).

Võimalus, et inimene on küll PCR positiivne, aga mingi tõenäosusega pole ehk nakkusohtlik, ei tohi olla argument isikukaitsevahenditest keeldumiseks või muude reeglite eiramiseks.

 

Mida arvavad Ct väärtustest infektsioonhaiguste arstid ja laboriarstid?

Nagu ka iga muu analüüsi korral, tuleb testi tulemust, sh Ct väärtust, hinnata kliinilises kontekstis (sümptomite olemasolu, nende tekkest möödunud aeg ning vajadusel lisauuringute (nt antikehade) tulemused) ja ei tohi automaatselt otsustada patsiendi nakkusohtlikkuse üle. Lõplik tulemuse tõlgendamine jääb raviarstile, kes eelnevat arvestades otsustab, kas patsient vajab isoleerimist või võib olla tegemist läbi põetud infektsiooniga.

Oluline on märkida, et Ct väärtused ei erine sümptomaatilistel ja asümptomaatilistel patsientidel. Asümptomaatilistel patsientidel on keerukas hinnata täpset nakkusohtliku perioodi algust.

 

ÜLDINE TESTIMISE MEELESPEA

 • Proovi saab anda pildiga isikut tõendava dokumendi (ID-kaart, juhiluba) alusel.
 • Laps, kellel isikut tõendavat dokumenti ei ole, saab proovi anda õpilaspiletiga.
 • Tulge testimisele õigel ajal.
 • Kandke testima tulles maski.
 • Enamikes testimispunktides toimub ootamine viiruse leviku minimeerimiseks õues, palume riietuda vastavalt.
 • Isiku tuvastamise hetkeks palutakse mask eemaldada.
 • Ninaneelu proovi korral palume nuusata nina enne proovi andmist.
 • Kurguloputusvedeliku proovi puhul on oluline olla üks tund varem söömata-joomata, samuti ei tohi ühe tunni jooksul enne proovi andmist suitsetada ega nätsu närida.
 • Kurguloputusvedelikuga proovi andmise hetkel (kuristamise ajal) tuleb suu katta maskiga.
 • Testitulemused saabuvad 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda ja TESTI mobiilirakendusse, mis on alla laetav testi.me veebilehelt.