Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Terviseamet tuletab meelde: mida silmas pidada lõhnaküünalde kasutamisel?

Käes on advendiaeg ja taas tulevad kodudes kasutusele erinevad lõhnaküünlad. Terviseamet koondas kokku juhised, mida järgida lõhnaküünlaid kasutades.

Lõhnaküünalde iseloomulik värv ja lõhn tuleneb lisatud värv- ja lõhnaainetest, sealhulgas mitmesugustest värvipigmentidest ja eeterlikest õlidest, mille hulka kuuluvad ka ärritust või ülitundlikkust põhjustavad kemikaalid.

  • Eelista lõhnatuid ja värvituid küünlaid

Uuringud on näidanud, et värviliste ja lõhnastatud küünalde põlemisel vabaneb palju lenduvaid orgaanilisi ühendeid, sealhulgas benseeni, tolueeni, süsinikmonooksiidi, polütsüklilisi aromaatseid süsivesinikke (bensopüreen) ja tahkeid peenosakesi. Nende ainete suur kontsentratsioon siseõhus võib tekitada peapööritust või limaskestade ärritust. Inimene tajub lõhnaaineid ka väga madalatel kontsentratsioonidel, mistõttu on kerge võimalikke terviseriske alahinnata. Kui lõhnaküünla põletamisel ilmneb nohu, aevastamine või halb enesetunne, tuleks selle kasutamine kohe lõpetada.

  • Põleta korraga ühte küünalt

Lõhnaküünalde põlemisel eraldub õhku erinevaid aure ja osakesi, mille sissehingamine suurtes kogustes võib olla tervisele ohtlik. Seepärast tasub korraga põletada ühte küünalt – nii väldid suures koguses soovimatute ühendite vabanemist. Küünalt tasub põletada vaid tule- või kuumuskindlal alusel. Kindlasti tasub eemale tõsta kergesti süttivad materjalid.

  • Põleta küünalt hea ventilatsiooniga kohas

Selleks, et vähendada õhku paiskuvate osakeste hulka, tuleb küünalt põletada hea ventilatsiooniga kohas. Lisaks tuleb tähelepanu pöörata sellele, et küünla taht oleks lühike ja vahamass prahist puhas.

Kindlasti ei tohi õueküünalt põletada siseruumides. Kinni tuleb pidada küünla pakendil toodud soovitatud põletamisajast, et vältida ohtlike ühendite eraldumist õhku.

  • Jälgi pakendil olevaid juhiseid

Tervise ja keskkonna kaitseks tuleb alati jälgida pakendil toodud juhiseid. Pakendil olev info on mõeldud selleks, et teavitada tarbijat võimalikest ohtudest ja anda juhiseid toote ohutuks kasutamiseks. Näiteks tähendab hüüumärk küünla pakendil, et tegemist on ärritava või ülitundlikkust põhjustava tootega. 

Kui kemikaalide kasutamisel tekib halb enesetunne, saab abi mürgistusteabekeskusest, helistades telefonil 16662.