Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Terviseamet annab nõu: kuidas ennetada kokkupuudet täidega ja mida silmas pidada täitõrjel

Täidega nakatumist nimetatakse täitõveks ehk pedikuloosiks, mis on iga-aastane probleem erinevates lasteasutustes.

Lasteaiad, koolid, trennid ja laagrid on enamlevinud kohad, kus võib nakatuda täide ja tingudega. Tihti nakatutakse rühmade või klasside kaupa. Nakatumine toimub otseses kokkupuutes teiste laste peadega või kammide, juuksekummide, mütside ja voodipesu vahendusel. Samuti võib nakkuse saada pehme mööbli kaudu, näiteks ühistranspordi istmetelt. Kokkupuute ohtu suurendavad pikad lahtiolevad juuksed.

Peatäid ei levi lemmikloomadega ega ole märk halbadest hügieeniharjumustest, need võib saada igaüks, sõltumata soost, vanusest ja sotsiaalsest kuuluvusest.

Pedikuloosi ennetamisel on oluline, et lastel, nende vanematel, lasteasutuste ning hooldekodude personalil oleks olemas teadmised, kuidas täid levivad ja kuidas kokkupuudet vältida. Nakkuse avaldumisel tuleb kohe kollektiivi teavitada, et piirata edasist levikut.

Mis on erinevus täide peletamise ja hävitamise vahel?

Täidega nakatumise ennetamiseks on välja töötatud keemilise toimega vahendid: erinevad spreid ja juuksekummid. Enamasti sisaldavad sellised ennetavad vahendid eeterlikke õlisid, millel puudub teaduslik alus nende tõhususe osas. Nii looduslikku päritolu kui ka sünteetilised eeterlikud õlid on potentsiaalsed allergeenid ja võivad kergesti põhjustada ülitundlikkust, seega on nende otsene nahale kandmine ebasoovitatav. Selliste toodete tõhusus ja ohutus peavad olema enne turustamist kontrollitud ning seda näitab pakendile kantud terviseameti registreerimistunnistuse või loa number. Eestis ei ole esitatud taotlust ühelegi täisid peletavale keemilisele vahendile.

Peast täide või tingude avastamisel tuleb need hävitada. Selleks tuleb kasutada apteekides saadaolevaid ravišampoone, -spreisid, -lahuseid ja täikammi.

Alati tuleb enne kasutamist lugeda pakendil olevat infot, et tagada toote ohutu ja sihipärane kasutamine. Vale kasutamise korral võib tootel olla kahjulik mõju.

Rohkem infot täitõve ning selle ravi kohta leiab siit.

Veel uudiseid samal teemal

18.03.2024

Puukentsefaliidi juhtude arv on Eestis viimaste aastatega pea kolmekordistunud

Eelmisel aastal haigestus puukentsefaliiti 209 inimest. Terviseameti andmetel on puukentsefaliidi juhtude arv Eestis viimase kolme aastaga pea kolmekordistunud. Puugid muutuvad aktiivseks varakevadel, mil temperatuur on püsivalt üle 5-7 kraadi. Seega on just praegu õige aeg end puukentsefaliidi vastu vaktsineerida.

21.12.2023

Nädalaga lisandus 236 laboratoorselt kinnitatud gripijuhtu

Eelmisel nädalal kinnitati laboratoorselt 236 gripiviiruse juhtu. Alanud on gripiviiruse epideemiline levik.