Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Täna tähistatakse südame taaskäivitamise päeva

16. oktoobril tähistatakse üle Euroopa südame taaskäivitamise päeva, mille eesmärk on tõsta rahva teadlikkust esmastest elustamisvõtetest. Päeva raames jagatakse praktilisi õpetusi, kuidas elustada inimest äkksurma korral.

16. oktoobril kogunevad Euroopa riikide tervishoiutöötajad ja Punase Risti organisatsioonide liikmed avalikesse kohtadesse, et õpetada kodanikele esmaste elustamisvõtete osutamist. Juba 10 aastat on ka Eesti selles projektis osalenud. Meil kannab projekt nime „Sinu käed päästavad elu“.  

Haiglaväliste äkksurmade elustamisstatistika Eestis näitab, et enne kiirabi saabumist tehakse elustamisvõtteid umbkaudu 50% juhtudest, ellu jääb elustatavatest veidi üle 10%. Riikides, kus aga elanikkonna koolitamisele pööratakse süstemaatilist tähelepanu, rakendatakse elustamisvõtteid enne kiirabi saabumist 70% juhtudest ja ellu jääb rohkem kui 20% elustatutest. Kogu maailmas on keskseks probleemiks, miks esmaseid elustamisvõtteid ei rakendata, kõrvalseisjate vähene julgus, oskamatus ja saamatus abivajajat koheselt aidata.

Elanikkonna teadlikkuse tõstmiseks jagavad oktoobrikuu teisel ja kolmandal nädalal elustamisalast õpetust tervishoiutöötajad koos Punase Risti koolitajatega. Tegemist on vabatahtliku aktsiooniga.

Rahvale jagatakse praktilisi juhtnööre, kuidas rakendada esmaseid elustamisvõtteid äkksurma korral. Antakse ülevaade äkksurma olemusest, abi kutsumisest ja kiirabi võimekusest, südamemassaažist ning elustamisseadme AED kasutamisest.  Mannekeeni abil mängitakse läbi tüüpiline äkksurma situatsioon, mille lahendamise etappide hulka kuuluvad äkksurma tuvastamine, kiirabi kutsumine ja esmane elustamiseks vajalik tegevus.

Selliseid tegevusi viiakse läbi  koolides, asutustes, ettevõtetes ja avalikes kohtades, näiteks kaubanduskeskustes, spordihoonetes, raamatukogudes, turgudel jne. Osaleda saab igaüks ning see on tasuta. Vabatahtlikud külastavad ka lasteaedasid, et õpetada lapsi, kuidas vajadusel kiirabi kutsuda. Nähes koolituse toimumist avalikus kohas, astu ligi ja värskenda oma teadmiseid, sest kui me ei oska, võime kaotada väga palju – inimelu! Kui me oskame, võime võita veel rohkem – inimelu!

Veel uudiseid samal teemal

16.10.2023

Elustamispäev juhib tähelepanu elustamisoskuste vajalikkusele

16. oktoober on rahvusvaheline elustamispäev, mille raames on võimalik meelde tuletada elustamise põhitõdesid.

26.05.2023

ARUANNE SAAREMAA INIMESTELE: Kuidas lahendati Kuressaare veekriisi?

7. mail 2023 puhkes Saaremaal Kuressaares joogivee saastumise tõttu viimase 30 aasta suurimaid nakkuspuhanguid. Terviseamet teeb toimunust ülevaate ning selgitab juhtunu tagamaid - millised olid kriisi lahendamise suurimad probleemid ning miks reageeriti sündmusele alles siis, kui kümned haigestunud inimesed haigla poole pöördusid?