Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Spetsialist selgitab: miks tuleb riideid ja tekstiile enne kasutamist pesta?

Riideid ja tekstiile värvitakse ja töödeldakse kemikaalidega, mis võivad kokkupuutel nahaga põhjustada tugevat ärritust ja sügelust. Riietega võivad levida ka viirused, seened ja putukad. Terviseameti spetsialist selgitab, miks on riiete pesemine enne kandmist oluline ja kuidas kaitsta end potentsiaalsete ohtude eest.

Tekstiilide töötlemiseks on mitmeid põhjuseid: värvi kirgastamine, tekstuuri parandamine või hallituse tekke takistamine. Terviseameti kemikaaliohutuse peaspetsialist Raili Moldov selgitab, et töötlemiseks kasutatavad kemikaalid võivad tekitada nahaärritust. „Need kemikaalid võivad põhjustada nahaallergiat ja -ärritust, tihtipeale kaenlaalustes, kaelal, randmetel, vöökohas või reitel,“ selgitas ta. „Inimesel võib olla väga erinev reaktsioon kemikaalide suhtes,“ lisas Moldov ja selgitas, et kui nahk puutub pidevalt kokku ülitundlikkust tekitavate ainetega, siis ülitundlikkus süveneb iga kokkupuutega.

Terviseameti spetsialisti sõnul tuleb erilist tähelepanu tuleb pöörata riideesemetele, mis puutuvad otseselt kokku naha ja higiga. „Inimese kehatemperatuur on üle 36 kraadi ja kokkupuutel riidega tekib naha peal soodne keskkond, kus kemikaalid võivad avaldada kahjulikku mõju või tekitada nahaprobleeme,“ lisas Moldov.

Moldov selgitas, et poes võivad teiste inimeste selga proovitud riietega levida viirused, bakterid, seened ja putukad. „Näiteks võivad riiete kaudu levida kirbud, sügelised ja täid. Soovitame riski vältimiseks poest soetatud tekstiilid läbi pesta, eriti oluline on see kasutatud riiete puhul,“ selgitas ta ja lisas, et pesemine tagab hea hügieeni, sest enne ostu on teised inimesed samuti riideid selga proovinud.  „Eelkõige eemaldab riiete pesemine kangastest võimalikku nahaallergiat tekitavad värvained, teiste kemikaalide osakesed ja mikroorganismid,“ täiendas Moldov.

Tekstiilide pesemisel on oluline järgida sildil olevaid juhiseid. Kui sildil on kirjas „pesta eraldi enne kandmist“, võib kangas värvi anda. Moldov soovitab sellisel juhul kontrollida, kas loputusvesi on silmnähtavalt puhas. „Kui vesi on pärast esimest pesukorda värvunud, siis soovitame riideeset pesta teistest eraldi,“ selgitab ta. Terviseameti spetsialisti sõnul võib nahale ohutu puhtusastme saavutamiseks kuluda mitu pesukorda.

Veel uudiseid samal teemal

02.06.2021

Alates 3. juunist ei tohi enam lasta Euroopa Liidu turule tarbijatele müügiks ette nähtud küünehooldustooteid, mis sisaldavad allergiat tekitavaid aineid

Ained HEMA ja di-HEMATMHDC (di-HEMA trimethylhexyl dicarbamat) on allergiat tekitava toimega, mida võib leiduda küünehooldustoodetes. Aineid sisaldava küünehooldustoote nahale sattudes võib tekkida allergiline reaktsioon.

10.03.2021

Euroopa Liidus piiratakse ohtlikke aineid imikute ja laste ühekordsetes mähkmetes

Euroopa Kemikaaliametis arutatakse ettepanekut piirata mähkmete koostises sisalduvaid kahjulikke aineid nagu polütsüklilised aromaatsed süsivesinikud (PAH), furaanid, dioksiinid, polüklooritud bifenüülid (PCB) ja formaldehüüd.