Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Pirita rannast leiti sinivetikat

Terviseameti Põhja regionaalosakond võttis 11. augustil sinivetika proovi Pirita ranna suplusveest. Proovi tulemus näitab, et proovis leidus sinivetikat, kuid mitte massiliselt.

Tartu Ülikooli Eesti mereinstituudi spetsialisti hinnangul on võimalik, et tuulte ja vihma mõjul hakkab vetikas juba hajuma. Terviseamet soovitab lähiajal Pirital supeldes oma tervise osas olla tähelepanelik ning pärast suplust ennast võimalusel puhta vee ja seebiga pesta.

Kindlasti tuleks jälgida, et väikelapsed ja lemmikloomad merevett ei jooks. Mürgistuskahtluse korral tuleks pöörduda kas oma perearsti poole või helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse ööpäevaringsele infoliinile 16662.

Inimene võib sinivetikate toksiinidest mürgistuse saada peamiselt juues sinivetikarikast vett. Sellise vee neelamisel on täiskasvanutel harva tõsist mürgistust esinenud, eelkõige on ohustatud väikesed lapsed, vanemad inimesed ning kodu- ja karjaloomad. Koertel piisab mürgituse saamiseks karva lakkumisest peale sinivetikaid sisaldavas vees ujumist.

Sinivetikamürgituse sümptomid võivad sarnaneda tavalise gripi omadega, esineda võib naha ja silmade punetus, halb enesetunne ja kõhulahtisus, palavik, nohu ja köha, lihasevalud, huulte kipitamine ja pragunemine ning tasakaaluhäired.

Sinivetikate hooajal tuleb suplejatel ohutu supluskogemuse kindlustamiseks enne vette minekut vee puhtuses veenduda – kui märkate, et vesi on muutunud tänu silmaga nähtavatele helvestele kollakas-roheliseks ja kogu kaldaäär on kaetud tiheda rohelise massiga, millel on kopituse lõhn, siis võib tegu olla sinivetikatega. Kui vee värvi muutvad helbed on nii väikesed, et vette pistetud oksal püsima ei jää, on sinivetika tõenäosus veel suurem.

Täpsemat informatsiooni sinivetikate kohta leiab https://terviseamet.ee/sites/default/files/Keskkonnatervis/sinivetikad_ehk_tsueanobakterid.pd.pdf (PDF).

Suplusvee kvaliteedi kohta leiab infot vtiav.sm.ee.

Veel uudiseid samal teemal

16.07.2021

Ettevaatust suplemisel - levib vibriobakter

Terviseamet tuvastas Harjumaa, Saaremaa, Hiiumaa ja Pärnumaa suplusrandades koolera vibriooni (Vibrio cholerae). Tegemist on mittetoksiliste koolera vibriooni tüvedega, mis võivad 2-3% inimestest põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, haavanakkust, kõrva- ja nahapõletikku ning mädanikke. Ohustatud on eelkõige nõrgenenud immuunsusega inimesed ja need suplejad, kelle kehal on marrastusi või haavandeid.

02.07.2021

Terviseamet soovitab: vaata supluskohtade vee kvaliteeti uue kuue saanud kaardirakenduselt

Terviseamet soovitab enne rannamõnude nautimist pöörata tähelepanu suplusveekvaliteedile. Selleks valmis Terviseametil koostöös Maa-ametiga uus supluskohtade ja ujulate kaart.