Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Maikuust suletakse HOIA rakendus

Maikuust suletakse HOIA rakendus

Alates 2. maist suletakse enam kui 300 000 eestlase poolt alla laaditud HOIA mobiilirakendus, mis teavitas kasutajaid lähikontaktidest COVID-19 viirusekandjatega.

„HOIA rakendus kutsuti ellu pandeemia alguses, kui vaktsiine veel ei olnud, kuid oli vajadus inimesi hoiatada,“ selgitas Terviseameti analüüsi- ja arenduskeskuse arendusjuht Kerstin-Gertrud Kärblane. „Tänaseks on rakendus oma ülesande täitnud ja inimesed oskavad oma tervist paremini kaitsta. Täname kõiki, kes on rakendust kasutanud ja selle ellu kutsunud, sellest oli väga suur abi,“ sõnas Kärblane.

Alates maist tagatakse tasuta PCR-testimine vaid vanemaealistele ja riskirühmadele, kuid HOIA kasutamiseks on vajalik enda haigeks märkimine vastavalt PCR testi tulemusele, mille hulk nüüd märgatavalt väheneb.

Täna lasub Kärblase sõnul suurem vastutus inimestel endil. „Selle asemel, et oodata riigilt teavitust, tuleb lähtuda tavapärasest nakkushaiguste praktikast,“ selgitas Kärblane ja lisas, et mistahes viirushaiguse sümptomite tekke korral tuleb jääda koju ja COVID-19 korral teavitada ise oma lähikontaktseid. Vajadusel tuleb pöörduda arsti poole ja avada töövõimetusleht.

HOIA rakendus valmis pandeemia alguses loetud kuudega 12 ettevõtte ja riigi koostööna. Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK) e-teenuste juhi Tanel Tera sõnul oli tegemist märgilise koostööprojektiga, mille tulemusena sündis Eesti ajaloo enim alla laaditud mobiilirakendus.

„Näiteks selleks, et HOIA rakenduse loomine oleks üldse võimalik, lisasid Google ja Apple oma süsteemidesse täiesti uued funktsioonid ning mobiilirakendusse loodi esmakordselt juhuslike koodide süsteem, mis pole kuidagi seotud kasutaja isikuandmete ega asukohaga,“ selgitas Tera, et rakenduse arendamisse panustasid tõepoolest Eesti kõige helgemad pead ja tehnoloogiavaldkonna eksperdid ning samuti tehti rahvusvahelist koostööd.

„HOIA on hea näide sellest, et riik ja erasektor suudavad ühiselt kiiresti maailmatasemel lahendusi luua, samas tuleb osata mõista, kui lahendus on oma eesmärgi täitnud ja selle töös hoidmiseks pole enam vajadust,“ lausus Tera ning lisas, et on kogu meeskonnale tehtud töö eest tänulik.

Veel uudiseid samal teemal

24.11.2022

Nädala jooksul lisandus 10 gripiviiruse ja 2224 COVID-19 juhtu

46. nädalal haigestus ägedatesse respiratoorsetesse nakkustesse 3785 inimest, 43%  kõikidest haigestunutest olid lapsed. Laboratoorselt kinnitati kümme gripiviiruse juhtu, nendest üheksa A-grippi ja üks B-gripp. COVID-19 juhtumeid lisandus 2224, millest 491 olid laboratoorselt kinnitatud.

17.11.2022

Malaaria riskipiirkondadesse reisimisel tuleb pidada nõu arstiga

Malaaria võib kulgeda raskelt. Seetõttu on oluline riskipiirkondadesse sõites  kasutada sääserünnet ennetavaid meetmeid ning kemoprofülaktikat. Ennetuseks määratakse reeglina kemoprofülaktika juba enne reisi. Selleks on vajalik õigeaegselt pöörduda reisimeditsiiniga tegeleva tervishoiuteenuse osutaja poole.