Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Kiirtesti kasutamise meelespea

Uute piirangutega tõttu on suure on tähelepanu all COVID-19 antigeeni kiirtestid. Terviseamet toob tõhusama ja ohutuma testimise eesmärgil välja olulisemad punktid, mis on abiks nii testide kasutajatele kui ka levitajatele.

  • Enne testi ostmist või kasutamist veendu, et tegemist on antigeeni kiirtestiga. Turul on saadaval ka antikeha kiirtestid, mis tuvastavad juba organismis tekkinud antikehi ning ei anna informatsiooni nakkusohtlikkuse kohta.
  • Antigeeni kiirteste on kahte sorti: professionaalseks kasutamiseks mõeldud ja enesetestimiseks toodetud testid. Enesetestimiseks sobival testil on pakendil CE-märgis koos neljakohalise tunnusnumbriga (allolev pilt), ainult professionaalseks kasutamiseks mõeldud testil on CE-märgis ilma tunnusnumbrita. Testi sihtotstarve on kirjas kasutusjuhendis. Selgita välja, kas sulle pakutakse ainult professionaalseks kasutamiseks või enesetestimiseks sobivat kiirtesti.
  • Kui pakutakse ainult professionaalseks kasutamiseks testi, peab selle läbi viima meditsiinitöötaja.
  • Kui pead testi tegema ise, siis veendu, et tegemist on enesetestimiseks mõeldud testiga.
  • Kui oled kogemata ostnud ainult professionaalseks kasutamiseks toodetud testi, on sul õigus test müüjale tagastada.
  • Antigeeni kiirteste tehakse ninaneelu kaapest, suuneelu kaapest, ninasõõrmest kogutud proovist ja ka süljest. Süljetesti puhul peab inimene olema mõnda aega söömata, joomata. Enne testi tegemist peab vältima hammaste pesu, suitsetamist ja nätsu närimist kasutusjuhendis märgitud aja ulatuses. Täpse tulemuse saavutamiseks tuleb varuda aega testi läbiviimiseks.
  • Usaldusväärne testitulemus eeldab, et testimine viiakse läbi vastavalt kasutusjuhendile. Enne kasutamist tutvu hoolikalt kasutusjuhendiga.
  • Küsimuste ja kaebustega müüdavate testide osas pöördu Terviseameti meditsiiniseadmete osakonna poole aadressil mso@terviseamet.ee.


Pildil kaks näidet enesetestimiseks sobiva testi CE-märgisest koos teavitatud asutuse neljakohalise tunnusnumbriga.

Veel uudiseid samal teemal

23.10.2021

Sümptomaatilise COVID-19 tõttu vajab haiglaravi 320 inimest

23. oktoobri hommikuse seisuga on haiglas 453 koroonaviirusega nakatunud patsienti. Neist 320 vajab haiglaravi raskeloomulise COVID-19 tõttu, nendest omakorda 213 ehk 66,6% on vaktsineerimata ja 107 ehk 33,4% on lõpetatud vaktsineerimiskuuriga.

22.10.2021

Esmaspäevast tagatakse eelkõige erakorralise ja vältimatu abi andmine

Terviseamet rakendab alates esmaspäevast arstiabi osutajatele täiendavad meetmed, et tulla toime COVID-19 nakkusega patsientide hulga kasvuga. Tervisealases hädaolukorras hospitaliseeritakse eelkõige neid patsiente, kes vajavad vältimatut arstiabi. Samuti peatub piirkonniti plaaniline ravi.