Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

Iluteenindajatel on keelatud kasutada lokaalanesteesia ravimeid!

Terviseamet on iluteenuste terviseohutuse hindamistel täheldanud, et tätoveerimis- ja püsimeigiteenuse osutajad kasutavad teenuse osutamisel lokaalanesteesia ravimeid, mille määramine ja manustamine kliendile ei kuulu iluteenindaja pädevusse ning on ilusalongiteenuse osutamisel keelatud.

Kontrollide käigus on tuvastatud vähemalt nelja ravimi kasutamist. Eye Anesthetic Cream (toimeained lidokaiin, prilokaiin, bensokaiin), Deep Numb Cream (toimeaine lidokaiin) ja pildil olev Sustaine Blue Gel Anesthetic (toimeained lidokaiin, tetrakaiin, epinefriin) kuuluvad kõik ravimite hulka. Nimetatud ravimeid kasutatakse meditsiinis tuimestuse ja valuvaigistamise eesmärgil enne valulikke protseduure.

Ettevõtte Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Limited toote Dettol Liquid Antiseptic Chloroxylenol 4.8% w/v (toimeaine kloroksülenool) puhul ei ole küll tegemist tuimestava ainega, vaid haavade puhastusvahendiga. Toode kuulub samuti ravimite hulka, mida iluteenindaja kasutada ei tohi.

Anesteetikum on ravim, mis blokeerib pöörduvalt närviimpulssi ülekannet ja pidurdab valu tajumist. Ravimid võivad oskamatul kasutamisel kujutada tõsist ohtu inimese elule või tervisele. Seega on oluline, et inimesele vajalikke ravimeid määrab vastava väljaõppega isik, kes vastutab selle eest, et ravim oleks inimesele sobiv ega tekitaks ohtu tema elule ega tervisele. Iluteenuse pakkuja peab arvestama, et ravimi manustamise vajadust hindab vaid tervishoiutöötaja!

Mitte ükski eelnimetatud ravimit Eestis müügiloaga ametlikult ei turustata, st nende kasutamine teisele inimesele iluteenust osutades on ebaseaduslik.

Mis kõrvaltoimed võivad esineda paikse tuimestuse kasutamisel?

 

Paiksete anesteesiaravimite kõrvaltoimete spekter on lai ja sõltub kasutatavast preparaadist, tuimestatavast kehapiirkonnast ja organismi eripäradest. Allergiliste reaktsioonide raskusaste võib ulatuda kergest (vilistav hingamine, lööve) kuni eluohtliku anafülaktilise reaktsioonini. Ühtlasi peab arvestama, et tuimestav ravim võib reageerida teiste tarvitatavate ravimitega, sealhulgas retsepti- ja käsimüügiravimitega aga ka toidulisanditega.

Võimalike kõrvaltoimete hulka kuuluvad samuti iiveldus, pearinglus, oksendamine, kõhukinnisus, peavalu, sügelemine, aneemia, palavik, düsuuria (valulik urineerimine), kõhuvalu, ebaregulaarne südamerütm, unetus.

Üleannustamise sümptomid avalduvad tavaliselt esmalt kesknärvisüsteemi kaudu (metallimaitse, kuulmismuutused, ähmane nägemine, krambid), seejärel ilmnevad kardiovaskulaarsed mõjud (hüpotensioon, südame kontraktiilsuse vähenemine, rütmihäired, täielik südameblokaad, kardiovaskulaarne kollaps).

Riske aitab minimeerida ravimite nõuetekohane käsitlus, manustamistehnika ja manustatav doos ning teadmised võimalike kõrvaltoimete kohta.

Teavita Terviseametit iluteenusepakkujast, kes kasutab protseduuril nimetatud tooteid!
 

Iluteenindajal ei ole lubatud kasutada iluteenuse käigus ravimeid, sh paikseid anesteetikume.

Ravimiseaduse kohaselt peab ravimi Eestis müümiseks ja muul viisil kasutusse andmiseks olema ravimil Eestis kehtiv müügiluba või Ravimiameti poolt väljastatud ühekordne sisseveo- ja kasutamisluba. Ravimeid võivad käidelda üksnes vastava ravimite käitlemise tegevusloa omajad.

Veel uudiseid samal teemal

20.10.2023

November on meditsiiniseadmete teabekuu!

Novembris korraldab Terviseameti meditsiiniseadmete osakond mitu infotundi erinevatel teemadel ning avaldab kolm valdkonna juhendit eesti keelde tõlgituna.

Infotundide toimumise ajad ja teemad on järgmised: