Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Noroviirused

Sissejuhatus: 

Noroviirused ehk Norwalk- viirused on rühm viirusi, mis põhjustavad inimestel gastroenteriiti, mis on tuntud ka talvise oksendamistõvena, mida rahvas nimetab vääralt ka „kõhugripiks”.

Noroviirushaigus ei ole tavaliselt raske kuluga, kuigi inimene võib tunda end väga haigena ja oksendada korduvalt. Haigestunud paranevad ühe-kahe päeva jooksul ning pikaajalisi tervisehäireid ei teki. Kui haigestunu ei suuda juua piisavat hulka vedelikku oksendamise/kõhulahtisusega kaotatud vedeliku asendamiseks, siis võib tekkida organismis dehüdratatsioon ehk veetustumine ja siis võib olla vajalik arstiabi. Veetustumine tekib tavaliselt ainult väikelastel ning väga vanadel ja nõrgenenud immuunsüsteemiga isikutel.

Nakkusallikas: 

Noroviirused esinevad nakatunud inimese roojas ja okses.

Haige nakatab teisi inimesi:
• saastatud toidu või joogiga (vt toidukäsitlejaga levimise andmeid)
• saastatud pinna või esemete puudutamisega, ja seejärel käega suu puudutamisel
• otsesel kontaktil nakatunud isikuga (nt noroviirusehaige hooldamine, või temaga toidu/söögiriistade jagamine)

Noroviirusega nakatunud isikud nakatavad teisi esimeste haigusnähtude tekkest kuni vähemalt 3 päeva parast paranemist. Mõned isikud levitavad nakkust kuni 2 nädalat pärast paranemist. Selletõttu on eriti tähtis, et noroviirushaigusest paranenud isikud peseksid käsi ja kasutaksid teisi hügieenilisi
meetmeid ka pärast terveks saamist.

Levimine: 

Noroviirused on väga nakkavad ja levivad ühelt isikult teisele väga kergesti. Nii roe kui okse on nakkavad. Eriti hoolikalt tuleb suhtuda kõhulahtisusega väikelastesse.

Noroviirustega võib nakatuda igaüks. Noroviiruse tüüpe on mitmeid ja inimorganismis tekib tüübispetsiifiline immuunsus. Seetõttu võib nakatuda noroviirushaigusse korduvalt elu vältel. Lisaks sellele on mõned inimesed geneetiliste tegurite tõttu tundlikumad nakatumisele ja põevad raskemalt.

Peiteperiood: 

Noroviirushaiguse sümptomid algavad 24 kuni 48 tundi pärast viiruse sattumist organismi, kuid haigusnähud võivad tekkida erandina juba 12 tundi pärast viirusega kokkupuudet.

Haigusnähud: 

Noroviirushaiguse sümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu. Mõnikord võib olla väike palavik, külmavärinad, peavalu, lihastevalud ning üldine väsimustunne. Haigus algab järsult ja nakatunud isik tunneb ennast väga haigena. Haigus on tavaliselt lühikese kestvusega, 24 kuni 48 tundi. Oksendamine esineb lastel sagedamini kui täiskasvanutel.

Käesoleval ajal ei ole ühtegi viirusevastast ravimit, mis mõjub noroviirusele ja puudub ka nakatumist ennetav vaktsiin. Antibiootikumid ei toimu noroviiruste vastu. Tervetel isikutel kestab haigus tavaliselt lühikest aega. Nii kaua kui haigel on oksendamine ja kõhulahtisus, tuleb tal juua rohkesti vedelikku vältimaks dehüdratasiooni (ehk veetustumist).
Väikelaste, vanurite ja teisi haigusi põdevate isikute hulgas tekib veetustumine sagedamini ning see ongi noroviirusnakkuse kõige tõsisem tagajärg. Veetustumise riski saab vähendada mahlade, vee või tee jms joomisega. Nn spordijoogid ei asenda haigusega kaotatud toitaineid ja mineraale.

Ennetamine: 

Järgmised meetmed vähendavad noroviirusega kokkupuutumise riski:
• Pesta tihti käsi, eriti pärast tualeti kasutamist ja mähkmete vahetamist ning enne toidu valmistamist/söömist
• Enne söömist puu- ja aedvili hoolekalt pesta
• Saastunud pinnad puhastada ja desinfitseerida, kasutades kloorisisaldavat puhastusvahendit
• Viirusega saastunud riided ja voodipesu pesta, kasutades kuuma vett ja detergenti
• WC pott ja selle ümbrus hoida puhtana.
Noroviirusega nakatunud isikud ei tohi valmistada toitu haigusnähtude esinemise ajal kuni kolm päeva pärast haigusest paranemist.