Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Furunkul

Sissejuhatus: 

Furunkul, karbunkul ja panariitsium on naha bakter-nakkused. Furunkul ehk paise ehk koeranael ja karbunkul ehk mädamuhk ning panariitsium ehk sõrmemädapõletik on abstsessiga võrreldes pindmisemad ning väiksemad mädapõletikulised kolded. Nende tekkimise riskirühmaks on immuunpuudulikkust, diabeeti, sügelisi või ekseemi põdevad inimesed. Samuti on riskirühmaks liigtüsedad või vanemaealised inimesed ning halbades hügieenioludes ja ülerahvastatud tingimustes elavad inimesed.

Haigustekitaja: 

Haigustekitajaks on Staphylococcus aureus. Nakatumise riskirühma kuuluvad eelkõige need inimesed, kellel esineb stafülokokkide kolonisatsiooni ehk püsikandlust nahal või ninaneelus. Samuti nakatuvad kergemini inimesed, kel on akne ja komedoonid.

Haigusnähud: 

Furunkulite moodustumisel tekib alguses naha alla valulik sõlmeke, mille peal on nahk algul roosakas ja seejärel sinakaspunane. Järgmisena ilmuvad mädavillid, mis tekivad eeskätt näol, ninal, kaelal, kõrvas, rinnal, sõrmedel ja tuharatel. Mädavilli ümbrus on turses ja valulik. Seejärel mädavilli keskosa pehmeneb ning avaneb nahapinnale. Tekib haavand, mille paranemisel tekib arm. Mädapõletikuline nakkusprotsess võib muutuda krooniliseks – sel juhul on tegemist furunkuloosiga. Karbunkulid valguvad kokku ja on nahaaluse koe kaudu ühendatud furunkulid. Nende moodustumisega kaasneb palavik ja halb enesetunne. Juhul kui mädapõletikuline kolle tekib sõrmedel ja eeskätt küünevalli ümbruses, siis on tegemist panariitsiumiga ehk sõrmemädapõletikuga.

Ravimeetoditeks on mädakolde avamine ja näidustusel antibiootikumide määramine.