Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Sa oled siin

A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
Ü
V
Z
Nakkushaiguse nimetus: 

Arena-viirusnakkus

Sissejuhatus: 

Arena-viirused on saanud oma nimetuse sõmerja (lad. k. arena) struktuuri järgi. Esimene arena-viirus, lümfotsütaarse koriomeningiidi viirus avastati 1933. aastal Põhja-Ameerikas aseptilise meningiidi haigel.

Haigustekitaja: 

Arena-viiruste perekonda kuuluvad Machupo, Junin, Guanarito, Sabia, Lassa, Lujo ja Chapare viirused, mis põhjustavad hemorraagilisi palavikke. Need viirused kuuluvad 4. ohuklassi.

Nakkusallikas: 

Arena-viiruste püsikandjateks on rotid ja hiired, kes on ka nakkusallikaks inimestele. Lassa viiruse reservuaariks looduses on Mastomys natalensis Sahaara-taguses ja Lääne-Aafrikas, Machupo viirusel Calomys callosus Boliivias, Junin viirusel Calomys musculinus ja Calomys laucha Argentiinas ning Guanarito viirusel Sigmodon alston Venezuelas.

Levimine: 

Arena-viirused levivad inimestele
a) näriliste uriini ja roojaga kokkupuutel (toidu saastumisel),
b) näriliste kuivanud väljaheidetega saastunud tolmu sissehingamisel,
c) haigelt inimeselt tervele vere jm kehavedelikega või nende aerosooliga.

Peiteperiood: 

Peiteperioodi pikkus on keskmiselt 10 päeva, minimaalselt 3 ja maksimaalselt 21 päeva.

Haigusnähud: 

Arena-viirusnakkus võib kulgeda kahes vormis – hemorraagilises või neuroloogilises. Neuroloogiline vorm kulgeb aseptilise meningiidi, meningo-entsefaliidi või entsefaliidina. Hemorraagilise vormi haigusnähud on palavik, peavalu, neelupõletik, köha, rindkere- ja kõhuvalu, oksendamine. Lisaks võib esineda nina, igemete, tupe, konjunktiivi jm verejookse ning nahalöövet.

Kõrgeimat suremust (kuni 30%) põhjustab Guanarito-viirusnakkus, muude viirusnakkuste korral on see 5–20%.

Ennetamine: 

Nakatumise ennetamiseks tuleb nimetatud maades ja piirkondades vältida kokkupuudet närilistega, nende rooja ja uriiniga, samuti nendega saastunud tolmuga ning kokkupuudet haigega ja tema kehavedelikega. Junin-viirusnakkuse vaktsiini kasutatakse Argentiinas ja Lassa-viirusnakkuse vaktsiin on väljatöötamise staadiumis.