Anogenitaalne herpesviiruse-nakkus
Anogenitaalset herpesviiruse-nakkust esineb kogu maailmas. Inimesed nakatuvad sellesse juba noorukieas pärast seksuaalsuhete alustamist. Sellesse sugulisel teel levivasse nakkushaigusesse on nakatunud 20–30% elanikest ning kuni 60% sageli seksipartnereid vahetavatest isikutest.
Haigustekitajaks on inimese herpesviirus 2.
Nakkusallikaks on nakatunud inimene. Esmanakatumisel levitab haige viirust kaks nädalat enne kuni seitse nädalat pärast haigusnähtude ilmumist ning pärast haavandite korduvilmumist veel viis päeva.
Herpesviirus 2 levib igat liiki seksuaalkokkupuute teel.
Peiteperioodi pikkuseks on 2 kuni 12 päeva.
Naistel tekivad esmanakatumisel haavandid häbemel ja emakakaelal ning protsessi taasägenemisel häbemel, vahelihal, jalgadel ja tuharatel. Meestel tekivad haavandid peeniseselukul ja eesnahal ning anaalseksi korral – päraku ümbruses ja pärasooles. Oraalseksi järgselt tekivad haavandid suus. Täiskasvanutel võib herpesviirus 2 põhjustada ka aseptilist meningiiti või radikuliiti. Looteperioodis või sünnijärgsel nakatumisel võib lootel ja väikelapsel tekkida hepatiit, entsefaliit või naha, silma sidekesta ja suu haavandid. Loote nakatumise risk haigelt emalt on 30–50%.