Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.TAGASI COVID-19 LEHELE »

Kuidas pääseb testima ja kust näeb testitulemusi?

Anname ülevaate, kuidas saate minna testima, kui tekib kahtlus, et võite olla nakatunud. Eestis pääseb testima viiel erineval viisil.

 

1. PEREARSTI JA/VÕI 1220 SAATEKIRJAGA TESTIMISELE PÄÄSEMINE

Haigussümptomite (hingamisteede haigusnähud, nohu, palavik, hingamisraskused, nõrkustunne, lihasvalud) esinemisel helistage oma perearstile või kui see pole võimalik, siis perearsti nõuandeliinile 1220, mille kaudu saab saatekirju E-P ajavahemikul 8.00-22.00.

Pärast perearsti saatekirja laekumist avaliku testimise süsteemi saadetakse täisealisele (alates 18. eluaastast) testitavale saatekirjas märgitud telefoninumbrile lühisõnum, mis annab võimaluse broneerida ise endale proovi andmise aeg. Saatekirja olemasolul saab endale aja broneerida veebiregistratuuris. Sisse saab logida ID-kaardi, mobiil-ID või Smart ID-ga.

Neile, kes ei ole ise endale aega broneerinud, helistatakse Medicumi ja SYNLABi testimise kõnekeskusest. Kui kõnekeskusest ei ole 48 tunni jooksul helistatud, palume pöörduda oma perearsti poole, et kontrollida saatekirja olemasolu ning saatekirjal oleva telefoninumbri õigsust. Kui saatekiri on olemas ja telefoninumber saatekirjal õige, helistage testimise kõnekeskusesse telefoninumbril 646 4848 (E-R 8-19, L-P 10-18). 

Proovi saab anda 21 asukohas üle Eestis. Testimispunktid on leitavad aadressil: koroonatestimine.ee/testimispunktid

 

2. LÄHIKONTAKTNE

Tulenevalt COVID-19 nakkushaiguse peiteperioodist palume Teil viibida kodus 7 päeva alates lähikontaktist ning jälgida oma tervislikku seisundit. Teavitage esimesel võimalusel oma perearsti enda kokkupuutest COVID-19 haigestunuga. Terviseseisundi halvenemisel teavitage taaskord oma perearsti ning järgige edasisi perearsti juhiseid.

Lähikontaktsetel õpilastel, kelle lähikontakt on toimunud koolis või huviringis, on võimalik alates 1. novembrist 2021 teha mitte varem kui neljandal päeval pärast lähikontakti PCR test. Saatekirja saamiseks ja aja broneerimiseks sobivas punktis tuleb helistada numbril 646 4848 (E-R 8-19, L-P 10-18). Negatiivse testitulemuse korral võib õpilane kooli või huviringi naasta.

 

3. REISILT NAASTES TESTIMINE

Neile, kes ei ole vaktsineeritud, COVID-19 haigust viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud või vaktsineeritutega võrdsustatud, kehtib seitsme päevane liikumisvabaduse piirang, mida ei ole võimalik lühendada (v.a kuni 18 ja 19-aastastel lastel ja noortel juhul, kui nad omandavad keskharidust). Õppetegevuses osalemiseks saavad reisilt tulles 4. päeval teha PCR testi need lapsed ja noored, kes ei ole vaktsineeritud, COVID-19 haigust viimase kuue kuu jooksul läbi põdenud. Lapsele ja noorele saab testimiseks avaliku testimise punkti aega broneerida numbril +372 678 0000 (E-R 9-19, L-P 10-16), vajalik on ees- ja perekonnanimi, isikukood. Testimine toimub ainult eelneva broneeringu alusel.

Teave riikide ja liikumispiirangute kohta Eestisse saabujatele on leitav aadressil: www.kriis.ee/reisimine-riigipiiri-uletamine/reisimine-eestisse/eestisse-saabujale

 

4. TASULINE TESTIMINE

Tasulise testimise teenuse hinna kehtestab iga teenuseosutaja ise. Need on leitavad teenuseosutajate veebilehtedel, mille nimekirja leiab aadressil: koroonatestimine.ee/patsiendile/tasuline-testimine. Hinnad jäävad vahemikku 44-60 €. Aeg tuleb broneerida soovitud tasulise teenuse osutaja kaudu, kontakteerudes otse teenuse pakkujaga.

Tasulist testimist osutavad SYNLAB Eesti (Tallinnas, Tartus, Pärnus, Jõhvis, Narvas), Medicum (Tallinnas), Confido (erinevad linnad üle Eesti), Qvalitas (Tallinnas), HeBa (Tallinnas), mitmed haiglad jt.

 

5. SEIRE

Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel toimuvad erinevad seireprojektid. Kui satute juhuvalimisse, saate vastava e-maili koos juhistega ankeedi täitmiseks ning alles seejärel on võimalik minna testimisele. Enne ankeedi täitmist testimisele ei pääse. Täpsemad juhised saabuvad igale valimisse sattunule eraldi.
 

ÜLDINE TESTIMISE MEELESPEA

  • Proovi saab anda pildiga isikut tõendava dokumendi (ID-kaart, juhiluba) alusel.
  • Laps, kellel isikut tõendavat dokumenti ei ole, saab proovi anda õpilaspiletiga.
  • Tulge testimisele õigel ajal.
  • Kandke testima tulles maski.
  • Enamikes testimispunktides toimub ootamine viiruse leviku minimeerimiseks õues, palume riietuda vastavalt.
  • Isiku tuvastamise hetkeks palutakse mask eemaldada.
  • Ninaneelu proovi korral palume nuusata nina enne proovi andmist.
  • Kurguloputusvedeliku proovi puhul on oluline olla üks tund varem söömata-joomata, samuti ei tohi ühe tunni jooksul enne proovi andmist suitsetada ega nätsu närida.
  • Kurguloputusvedelikuga proovi andmise hetkel (kuristamise ajal) tuleb suu katta maskiga.
  • Testitulemused saabuvad 24-48 tunni jooksul digilugu.ee keskkonda ja TESTI mobiilirakendusse, mis on alla laetav testi.me veebilehelt.