Reisimine ja tervis

Nakkushaiguste vältimiseks on reisijatel soovitatav vähemalt 4 nädalat enne reisi algust pöörduda oma perearsti poole või reisimeditsiini kabinetti vajaliku tervisekontrolli ja vaktsineerimise teostamiseks. Arstilt saate infot ka muude oluliste ennetusmeetmete kohta nagu hügieenireeglite järgimise vajadus või ravimite kasutamise otstarbekus.

Terviseamet jälgib pidevalt Maailma Terviseorganisatsiooni seireandmeid nakkushaiguste riskipiirkondade ja nende muutumise kohta.
Lisatud lingilt leiad info  puhangute/epideemiate esinemise, võimalike piirangute ja soovitatavate ennetusmeetmete kohta erinevates nakkushaiguste riskipiirkondades:

KOLLAPALAVIK
Kollapalaviku leviku ja haigestumise ohuga riikide või piirkondade külastamisel Aafrikas ja Lõuna-Ameerikas peavad reisijad olema vaktsineeritud kollapalaviku vastu vähemalt 10 päeva enne reisi alustamist.

Uuendatud info riskipiirkondade kohta Brasiilias: ECDC veebilehelt ja Opens external link in new windowWHO veebilehelt.

Täpsustatud riikide nimekiri, kus esineb kollapalaviku leviku oht ning riigid, mis nõuavad kollapalaviku vastast vaktsineerimist saabuvatelt reisijatelt on toodud  Opens external link in new windowWHO kodulehel.

Kollapalaviku vastu vaktsineerimist tõendab „Rahvusvaheline vaktsineerimise või profülaktika tõend / International Certificate of Vaccination or Prophylaxis” (lühidalt ICVP) kooskõlas IHR 2005 nõudega.

Kollapalaviku vastase vaktsineerimise soovitused ja nõuded leiad Initiates file downloadSIIT.

EBOLA VIIRUSHAIGUS
Info Ebola viirushaigusest ja riskipiirkondadest WHO kodulehel ning ECDC kodulehel ja soovitusi riskipiirkonda reisijatele.

ZIKA-VIIRUSNAKKUS
Zika-viirusnakkus on endeemiliselt levinud Aafrikas, Kagu-Aasias ja Okeaanias. Alates aprillist 2015 on täheldatud Zika-viirusnakkuse epideemilist levikut Kesk- ja Lõuna-Ameerikas. Riigid, kus esineb viirusnakkuse kohalik levik leiab Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) kodulehelt.

18. novembril 2016 tunnistas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) Zika-viirusnakkuse levikuga seotud rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorra lõppenuks.

WHO teatas, et Zika viiruse ja sellega seotud tüsistuste tagajärgede välja selgitamine vajab  edaspidiseid uuringuid ja reguleerimismehhanismi, kuid Zika-viirusnakkuse levik ei kujuta endast enam rahvusvahelise tähtsusega rahvatervise hädaolukorda vastavalt International Health Regulations 2005 mõistele.

Täiendava info saamiseni  jäävad jõusse WHO ja ECDC poolt varem antud  soovitused reisijatele, eeskätt rasedatele või rasedust planeerivatele naistele mitte külastada Zika-viirusnakkuse riskipiirkondi. Nõuanded reisijatele.
Loe viirusnakkuse kohta siit 

POLIOMÜELIIT
WHO andmetel on käesoleval ajal kaks poliomüeliidi endeemilist riiki Afganistan ja Pakistan, kus esineb pidev metsiku polioviiruse (WPV) ringlus elanikkonna hulgas. Samas kuuluvad poliomüeliidi riskipiirkondadesse ka need riigid, kus polioviirus ajutiselt ringleb ja/või esinevad tingimused poliomüeliidi epideemiliseks levikuks (registreeritakse üksikuid haigusjuhte, metsik või vaktsiini-polioviirus ringleb väliskeskkonnas, vastuvõtlike inimeste olemasolu jm). Seoses sellega, et vaktsiini-polioviirus (VDPV) omab potentsiaali põhjustada lõtvu halvatusi vaktsineerimata või puudulikult vaktsineeritud isikutel, otsustas WHO IHR Erakorraline Komitee 2015. a novembris laiendada WPV leviku tõkestamiseks suunatud meetmeid ka VDPV leviku tõkestamiseks.

WHO andmetel esineb WPV/VDPV ringlus järgmistes riikides: Afganistan, Pakistan, Kamerun, Iraak, Iisrael, Ekvatoriaal-Guinea, Etioopia, Nigeeria, Lõuna-Sudaan, Somaalia, Süüria, Laos, Madagaskar, Myanmar ja Ukraina. Reisijatel, kes siirduvad ülal nimetatud riikidesse, on soovitatav kontrollida perearsti juures oma vaktsineerimise seisundit ja nendele, kes ei ole viimase 10 aasta jooksul vaktsineeritud poliomüeliidi vastu, vaktsineerida end IPV vaktsiini ühe annusega 4 nädalat kuni 12 kuud enne reisi ning teha sissekanne vaktsineerimise kohta Rahvusvahelisse vaktsineerimise või profülaktika tõendisse (International Certificate of Vaccination or Prophylaxis), mis tuleb reisile kindlasti kaasa võtta.  
Täiendavat infot leiab WHO kodulehelt: Polio Emergenency: Temporary Recommendations.

Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) ja WHO reisisoovitused poliomüeliidi ohtlikesse riikidesse reisijatele 05. mai 2014.

DIFTEERIA, TEETANUS
Iga reisija peab olema viimase 10 aasta jooksul vaktsineeritud difteeria ja teetanuse vastu.

LEETRID
Nakatumise ennetamiseks peab reisija olema vaktsineeritud leetrite vastu kahe doosiga. Isikutele, kes ei ole vaktsineeritud ega haigust põdenud või kellel puuduvad andmed varasema vaktsineerimise kohta, on soovitatav vaktsineerida MMR vaktsiini 2 doosiga vähemalt 4 nädalase intervalliga. Isikutel, kes on vaktsineeritud vastavalt immuniseerimiskavale (lapsepõlves) leetrite vastu ühe doosiga on soovitatav saada ka teine doos.  Leetrite täieliku (2 doosiga) vaktsineerimisjärgse  immuunsuse kestvus on 26-33 aastat.

KOOLERA
Kooleravastane vaktsineerimine on soovitatav ainult massiliste epideemiate või loodussõnnetuste korral. Tänapäeval ei nõua ükski riik kohustuslikku kooleravastast vaktsineerimist. Reisijatel on soovitatav vältida koolera nakatumist hügieenimeetmete abil. Riskipiirkonnas viibimisel on kindlasti vaja tarvitada ainult ohutut joogivett ja toiduaineid ning täita isikliku hügieeni meetmeid (sh pesta käsi).

MALAARIA
Paljudesse Aasia ja Aafrika riikidesse sõitmisel tuleb tõsiselt suhtuda malaaria profülaktikasse. Seda kinnitavad ka Eesti tervisekaitseteenistuse andmed, sest igal aastal esineb meil Aasia ja Aafrika riikidest sissetoodud malaariajuhte.
Malaariasse nakatumise riskipiirkonnad ja soovitatavad ennetusmeetmed uuendatud 16.06.2016

Meningokokknakkuse riskipiirkonnad, kaart.

Koolera riskipiirkonnad, kaart 

Malaaria riskipiirkonnad, kaart

Poliomüeliidi riskipiirkonnad, kaart

Dengue palaviku riskipiirkonnad, kaart

Vaata ka: Vaktsineerimissoovitused riikide kaupa

Toiduohutuse Viis Võtit

Koostas: Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakond

Allikas: WHO International Travel and Health 

 
Viimati uuendatud:  reede, 24 august 2018 16:11